Vastuullisesti kohti kestävää huomista

Kestävä kehitys on aiheena hyvin ajankohtainen ja noussut entistä enemmän esille lähes kaikkialla. Jyväskylän palvelualan opiston keskeisiä arvoja ovat vastuu, luottamus ja yhteisöllisyys. Nämä arvot ovat keskiössä myös opetushallituksen Vastuullisuus ja kestävä ammatillinen koulutus -hankkeessa (VASKI-hanke). Jypao on parhaillaan mukana hankkeessa yhdessä 61 muun ammatillisen oppilaitoksen kanssa. Hanke on osa ammatillisen koulutuksen kestävän kehityksen ja vihreänsiirtymän kehittämisohjelmaa. VASKI-hankkeen tavoitteena on vahvistaa kestävää ja vastuullista kädenjälkeä ammatillisessa koulutuksessa sekä tukea Agenda 2023-ohjelman tavoitteiden saavuttamista.

Koulumme vastuullisuusteema koostuu neljästä eri näkökulmasta, jotka ovat ekologinen, kulttuurinen, sosiaalinen ja taloudellinen vastuullisuus. Vastuullisuuden näkökulmat ovat esillä joka päivä tavalla tai toisella Jypaon arjessa sekä valinnoissa, joita teemme yksilöinä tai koulutusorganisaationa. Ammattitaitoon kuuluu myös vastuullisuus, jota tarvitaan entistä enemmän elinympäristön ja maapallon kantokyvyn turvaamiseksi.

Teksti: Aino Koskinen, apulaisrehtori

Yhteisöllistä eloa ja hyvää oloa

Jypaossa vietetään säännöllisesti koko opiston voimin vastuullisuuteen liittyviä teemapäiviä. Esimerkiksi toukokuussa -22 nautimme kesäisestä retkestä Köhniönjärven rannalle. Päivän aikana kierrettiin oman ryhmän kanssa toimintapisteitä, joissa mm. taiteltiin sanomalehdestä ekologisia biojätepusseja, kannustettiin kavereita mölkyssä ja rakennettiin rannalle luontotaideteoksia. Maistuvat eväät saatiin syödä lämpimässä päivänpaisteessa. Syyskuun teemapäivässä pohdimme yhdessä levon, ravinnon, ihmissuhteiden, liikkumisen ja harrastusten merkitystä elämässä. Ryhmissä vinkattiin erilaisia tapoja rentoutumiseen ja hyvään uneen, nimettiin tunteita ja opeteltiin kestävässä arjessa hyödyllinen napin ompelu vaatteeseen. Kisailtiinpa leikkimielisesti hammastikunheitossakin ja nähtiin mitä moninaisempia heittotyylejä! Molemmissa teemapäivissä vahvistettiin elinikäisen oppimisen avaintaitoja, minkä vuoksi päiviä kutsutaan lyhyemmin Eloa-päiviksi.

Osallistumme mielellämme niin laajempiin kuin paikallisiin tempauksiin. YK:n lukutaidon päiväksi 8.9. kokosimme näyttelyn henkilökunnan lempikirjoista ja -lehdistä ja kannustimme lukemaan oppituntien lisäksi myös illalla Read hour-tunnin aikana. Joulukuussa otimme osaa asukasyhdistyksen perinteiseen joulukalenteriin, jossa luukkumme avautui joulukuun 5. päivänä. Katsojia ilahduttivat ikkunassa koreilleet jypaolaisten monenkirjavat villasukat – nuo ajankohtaiset vilukissojen ja sähkönsäästäjien luottoystävät. Vuoden vaihduttua kutsuimme tammikuisena iltapäivänä opiskelijoiden lähipiiriä tutustumaan opistoomme. Ryhmissä oli tarjolla opiskelijoiden ideoimia ja valmistamia suolaisia ja makeita maistiaisia sekä ohjelmaa. Bingo oli yleisömenestys! Kevään tulemme järjestämään myös myyjäistapahtumia, joista voi ostaa kunkin sesongin tai juhlakauden lämpimäisiä. Aiomme myös kääriä loppukeväästä hihamme lähiympäristön siivoustalkoita varten ja parantaa siten alueen viihtyisyyttä ja turvallisuutta.

Vastuullisuutta opiskellaan opistossamme ammatillisissa aineissa, koulun toimintakulttuurin kautta sekä yhteisten aineiden Kestävän kehityksen -jaksossa. Opiskelijan näkökulmaa vastuullisuuteen avaa Meeri Viljamaa, joka opiskelee kodinhuoltajaksi puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinnossa.

Teksti: Anna Jalonen, yhteisten aineiden opettaja

Kestäväkehitys Jypaolla – opiskelijan näkökulma

Kestävällä kehityksellä tarkoitetaan maailmanlaajuisesti, alueellisesti ja paikallisesti tapahtuvaa jatkuvaa ja ohjattua yhteiskunnallista muutosta, jonka päämääränä on turvata nykyisille ja tuleville sukupolville hyvät elämisen mahdollisuudet siten, että jatkossakin saisimme elää ja toteuttaa tervettä ja täyttä elämää. Ilmastonmuutoksesta on puhuttu jo pitkään. Äitinä sekä luonnosta nauttivana ihmisenä aihe koskettaa minua, ja pidän kestävää kehitystä tärkeänä pahempien katastrofien ennaltaehkäisynä. Jokainen voi osaltaan kantaa kortensa kekoon. Kaikilla pienemmillä ja isommilla teoilla, asenteilla ja päivittäisillä valinnoilla on merkitystä.

Kestävän kehityksen päätöksenteossa huomioidaan tasavertaisesti ympäristö, ihminen sekä talous.
Ekologinen kestävyys eli luonnosta ja ympäristöstä huolehtiminen näkyy koulullamme esimerkillisesti jätteiden lajittelussa ja kierrätyksessä. Ruokalassa on käytäntönä laittaa ruokaa myyntiin opiskelijoille sekä ulkopuolisille asiakkaille, mikä on mielestäni hyvä idea ja vähentää ruokahävikkiä. Kokemusteni mukaan ruokahävikki ravintoloissa on päivittäin suuri.

Sosiaalinen kestävyys on ihmisten turvallisuudesta, hyvinvoinnista ja tasa-arvostahuolehtimista. Koulumme on hyvin monikulttuurinen, opiskelijoita on eripuolilta maailmaa. Opetuksessa monikulttuurisuus on huomioitu siten, että opetusmateriaalit ovat vaihtoehtoisesti selkokielellä. Opettajat ovat ystävällisiä, ja tarvittaessa vaikeammat sanat käydään yhdessä läpi. Tasa-arvoinen kohtelu näkyy koulullamme hienosti.

Hyvinvoinnista huolehditaan esimerkiksi pitämällä jaloittelutaukoja päivän aikana. Koulupäivät on suunniteltu myös sopivan mittaisiksi jaksamisen kannalta. Olemme myös käsitelleet tunneilla yleisesti ihmisen hyvinvointiin vaikuttavia asioita, ja koululla järjestetään hyvinvointiin liittyviä teemapäiviä. Turvallisuus on huomioitu mm. opintojen alussa käymällä läpi hätäpoistumistiet. Lisäksi meitä opiskelijoita on neuvottu hankkimaan asianmukainen työvaatetus.

Jypaolla kestävä kehitys otetaan hienosti huomioon, ja me opiskelijat saamme vinkkejä ja eväitä myös työpaikoille vietäväksi. Jos emme ole vastuullisia, voimme saada paljon tuhoa aikaan. Voimme kuitenkin jokainen oppia kantamaan vastuuta ja huolehtimaan upeasta planeetastamme ja toisistamme.

Teksti: Meeri Viljamaa, kodinhuoltajaopiskelija

Klikkaamalla "Hyväksyn kaikki evästeet" hyväksyt, että evästeet tallennetaan laitteellesi parantamaan sivuston navigointia, analysoimaan sivuston käyttöä ja tehostamaan mainontaamme. Lue lisätietoja evästepolitiikastamme.
cookies